Co należy wiedzieć o pilnikach obrotowych?

Pilnik jest jednym z najważniejszych narzędzi spośród wykorzystywanych do obróbki materiałów. Wbrew pozorom urządzenia te nie służą wyłącznie do obróbki metalu, na rynku dostępne są również pilniki do drewna.

W obrębie samych metali także można spotkać różne pilniki. Nie powinniśmy używać tego samego narzędzia do obróbki stali i aluminium. Gęstość materiału ma istotny wpływ na to, jakie efekty uzyskamy przy użyciu konkretnego pilnika.

Nawet jeśli jesteś zwykłym majsterkowiczem, nie powinieneś poprzestawać na wyposażeniu swojego warsztatu jedynie w zwykłe ręczne pilniki. Owszem, takie narzędzia to absolutna podstawa, jednak w wielu przypadkach okażą się one zawodne.

Pilniki obrotowe

Dla prawidłowej obróbki wielu materiałów, konieczne jest posiadanie przynajmniej trzech rodzajów pilników obrotowych. Narzędzia te pozwalają na o wiele szybsze uzyskanie pożądanych efektów, nawet w przypadkach w których sprawdzą się również pilniki tradycyjne. Pilniki obrotowe to absolutna konieczność jeśli chodzi o wygładzanie krawędzi otworów lub docieranie do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli raz spróbujesz pracy z ich pomocą, prawdopodobnie już nigdy nie będziesz chciał powrócić do tych tradycyjnych. Równie ważną kwestią w przypadku tych narzędzi jest posiadanie wkrętarki lub wiertarki o odpowiedniej mocy. W dużej mierze to właśnie od tego, jak dobra jest nasza wiertarka, będzie zależał efekt, jaki uzyskamy. W przypadku pracy z materiałami bardziej miękkimi, takimi jak drewno czy aluminium, konieczna będzie spora ostrożność, aby nie uszkodzić obrabianego materiału.