Czym charakteryzują sie wiertła stopniowe?

Wiercenie otworów w poszczególnych tworzywach czasem nie należy do łatwych zadań. Aby prace przebiegły szybko i sprawnie warto zawsze wyposażyć się nie tylko w dobrej jakości wiertarkę, lecz także odpowiednie wiertła.

Wiertła stopniowe – idealne do obróbki blachy

Obecnie wybór wierteł na rynku jest ogromny. Poszczególne tego typu narzędzia służą po wiercenia precyzyjnych otworów w tworzywach takich jak: blacha, beton, kamień czy drewno.

Wśród wielu oferowanych produktów dużą popularnością cieszą się wiertła stopniowe zwane potocznie ze względu na swój kształt „choinkowymi”. Ponadto bardzo często nazywane są one także wiertłami wielostopniowymi lub stożkowymi. Z pomocą tego typu wierteł każdy fachowiec potrafi bez żadnego problemu wykonać precyzyjną obróbkę blachy o różnorodnej grubości.

Cechy charakterystyczne wiertła stożkowego

Niezwykle ważnym parametrem poszczególnych wierteł „choinkowych” jest ich kąt wierzchołkowy, który to odpowiada za długość krawędzi skrawających. Zatem jeśli kąt wierzchołkowy jest mniejszy, tym istnieje większa długość krawędzi skrawających. Biorąc pod uwagę tę istotną zależność, to do wiercenia dziur w cieniutkich blachach, należy zawsze użyć takiego wiertła, które posiada duży kąt wierzchołkowy.

Czasem zdarza się, że po wykonaniu otworu trzeba jeszcze usunąć powstałe w blasze zadziory. W związku z tym niezbędne jest fazowanie krawędzi. Mimo tych niedoskonałości wiertło stopniowe jest zaliczane do najdoskonalszych rozwiązań, które umożliwiają wykonanie bardzo estetycznego otworu, nawet w bardzo cienkiej blasze.