szafy rack

Czym jest szafa rack?

Sprzęt informatyczny, serwery, infrastruktura teleinformatyczna – to wszystko będzie wymagało odpowiedniej organizacji. W tym zakresie podstawowym elementem wyposażenia są obecnie szafy rack, które nazywa się także szafami serwerowymi. To w rzeczywistości urządzenie, które jest podstawowym elementem wyposażenia każdego centrum danych i serwerowni. Odpowiada za organizację sprzętu informatycznego i ma służyć wykorzystywaniu w celu przechowywania serwerów, urządzeń sieciowych, zasilania UPS.

Specjalne mocowanie zastosowanie w szafach

Szafy rack swoją charakterystyczną nazwę biorą z tego jaki model obudowy jest tam zastosowany ze specjalnymi metodami mocowania, które opierają się na belkach rackowych. Obecnie szafy wykonuje się z blachy stalowej, a ich istotnym elementem jest między innymi przygotowany na wysokim poziomie system wentylacyjny. Przód wykończony jest w zdecydowanej większości przypadków szklanymi drzwiami.

Szafy wiszące i stojące – odpowiednie mocowanie

Szafy rack jakie obecnie są proponowane w sprzedaży (zobacz) to albo szafy wiszące albo stojące i te rozwiązania jakie są przy nich wykorzystywane to również specjalne systemy mocowania. W ramach szaf stosowane są specjalne prowadnice, szyby, profile, wykorzystywane są przepusty kablowe. Aby szafy rack mogły funkcjonować w odpowiedni sposób z osprzętem, który w nich będzie się pojawiał bardzo istotne będzie to by zostały odpowiednio złożone i zamontowane. Warto w tym względzie decydować się na ofertę firm, które specjalizują się w obsłudze osprzętu teleinformatycznego.