Dlaczego warto kupić agregat prądotwórczy?

Posiadanie agregatu prądotwórczego jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach niespodziewanych przerw w dostawie energii, które zazwyczaj zdarzają się w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Agregaty prądotwórcze pozwalają na uruchomienie podstawowych sprzętów użytkowanych w domu czy też systemów alarmowych.

Wybór agregatu powinien być poprzedzony sporządzeniem listy sprzętów domowych, które mogą wymagać zasilania w sytuacjach awaryjnych. Zazwyczaj są to najważniejsze urządzenia takie jak: piec centralnego ogrzewania, lodówki, zamrażarki czy też urządzenia związane z bramami garażowymi oraz wjazdowymi, czyli wszystko co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania. Sporządzenie powyższej listy jest pomocne w wyborze agregatu prądotwórczego o odpowiedniej mocy.

Należy pamiętać, że moc wybranego agregatu wiąże się ściśle z jego gabarytem. Obowiązuje bowiem zasada, że im większa moc agregatu, tym jest on po prostu większy. Czynnik ten niewątpliwie trzeba wziąć pod uwagę, ponieważ urządzenia te zazwyczaj przechowywane są w garażach czy pomieszczeniach gospodarczych. Należy zaplanować takie miejsce, aby łatwo można było podłączyć agregat do instalacji elektrycznej. Planując umiejscowienie agregatu należy również pomyśleć o dobrej wentylacji. Najlepiej, aby spaliny została odprowadzone przez komin. Oczywistym jest także, że w bliskim obszarze urządzenia nie mogą znajdować się materiały wybuchowe czy łatwopalne. Jeśli nie ma takiej miejsca warto rozważyć zakup agregatu, który można trzymać na zewnątrz budynków. Urządzenie takie musi mieć odpowiednią odporność na czynniki atmosferyczne, co określa stopień IP danego urządzenia.