czujnik tlenku węgla

Dlaczego warto posiadać czujnik tlenku węgla?

W budynkach w których znajdują się piece węglowe, kaflowe czy naftowe a także w pomieszczeniach przeznaczonych na kotłownie zalecane jest zainstalowanie dobrej jakości czujnika czadu. Ma to szczególne znaczenie w okresie grzewczym, ponieważ podczas opalania budynku może dojść do niekontrolowanego wycieku tlenku węgla. Z uwagi na to, że jest to substancja niewyczuwalna oraz niewidoczna, coraz częściej staje się przyczyną zatruć w okresie jesienno-zimowym.

Czym jest i jak działa  czujnik tlenku węgla?

Czujnik tlenku węgla jest urządzeniem służącym do wykrywania zagrożenia spowodowanego niebezpiecznym dla zdrowia stężeniem CO w powietrzu. Ich zasada działania jest bardzo prosta i polega na regularnym i ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu w którym został zamontowany. W przypadku zagrożenia, na elektrodzie czujnika zachodzi reakcja utleniania tlenku węgla, co powoduje włączenie alarmu. Większość urządzeń, jest tak skonstruowana, aby reagowała nawet na niewielką ilość tlenku węgla, dzięki czemu podjęcie wszelkich działań ewakuacyjnych jest możliwe na długo przed realnym zagrożeniem.

Czym się kierować przy zakupie detektora czadu?

Dobrej jakości produkt powinien być wyprodukowany zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej oraz Polsce. Normy powinny być potwierdzone dodatkowo przez niezależną jednostkę badawczą. Dzięki temu zyskuje się pewność, że czujniki tlenku węgla nie zawiodą w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Urządzenie powinno być wyposażone w sygnalizację świetlną i dźwiękową a te wyposażone w wyświetlacze LED powinny na bieżąco pokazywać aktualne stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Droższe detektory tlenku węgla wyposażone są dodatkowo w sygnalizację przeciwpożarową.