Frezy do drewna palcowe i diamentowe – co warto o nich wiedzieć?

Producenci coraz częściej mają w swojej ofercie sprzedażowej niezawodne frezy do drewna palcowe i diamentowe, dlatego też nie można przejść obok nich obojętnie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym wyróżniają się wymienione frezy, jakie są ich kluczowe atuty i w jakich zadaniach można skorzystać z ich pomocy.

Frezy palcowe

Jeżeli chodzi o popularne frezy palcowe, to najczęściej wykorzystywane są one do obróbki płyt MDF. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że frezy palcowe poradzą sobie nawet z aluminium i różnorodnymi tworzywami sztucznymi. Aby uzyskać najwyższą jakość frezowania w pierwszej kolejności warto wybrać ostrza pełnowęglikowe. Producenci oferują modele z długimi krawędziami skrawającymi i tzw. mikrofrezy. Oryginalne frezy palcowe posiadają jedno albo dwa ostrze skrawające.

Frezy diamentowe

Diament jak powszechnie wiadomo jest jednym z najtwardszych materiałów, dlatego też frezy do drewna (zobacz) z niego wykonane poradzą sobie z najbardziej skomplikowanymi zadaniami. Frezy diamentowe rzadko kiedy wybierane są przez klientów indywidualnych. Z ich dobrodziejstwa korzysta się głównie w przemyśle. Największą zaletą diamentowych frezów jest niespotykana żywotność, która jest nawet sto razy większa nić zwykłe frezy do drewna. Jedyną wadą jak na razie jest dość wysoka cena, ale na szczęście sytuacja ta bardzo szybko się zmienia. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że frezy diamentowe można wykorzystać wyłącznie w narzędziach, które zapewniają określoną prędkość obrotową.