siłownik do bramy przesuwnej

Jak dobrać siłownik do bramy przesuwnej?

Brama to istotny element każdego ogrodzenia. Dzięki niej możliwy jest wjazd na posesję, a dodatkowo zabezpiecza przed wejściem niepożądanych osób. Jeśli posiada automatyczny napęd, daje komfort otwierania bez wysiadania z samochodu. 

Warto postawić na bramę przesuwną, która nie zabiera miejsca na posesji, jest funkcjonalna oraz przyjazna w obsłudze. Jednak w tym celu niezbędny jest zakup specjalnego siłownika, np. ze sklepu Alarm-Tech. Rozwiązanie to pozwala m.in. na parkowanie przy samej krawędzi płotu. Poprawnie zamontowana brama przesuwna musi posiadać szynę dla jeżdżących rolek o wymaganej długości (dwukrotnej w stosunku do skrzydła), przeciwwagę i być odpowiednio wypoziomowana. Aby móc cieszyć się płynnym działaniem bez usterek przez długie lata, należy dobrać do bramy również optymalny mechanizm automatyczny. Tutaj trzeba również uwzględnić kilka istotnych aspektów.

Najważniejsze parametry napędu

  • Częstotliwość otwierania – należy określić czy brama będzie służyła do przydomowego użytku (do 50 cykli na dobę) czy pracy przemysłowej (powyżej 50 cykli na dobę). W sytuacjach intensywnego otwierania warto zakupić siłownik o dużym zapasie mocy, gdyż w przeciwnym wypadku może ulec zepsuciu jeszcze przed upływem gwarancji.
  • Długość oraz ciężar bramy – producenci napędów zawsze informują o maksymalnym obciążeniu bramy, jakie jest w stanie udźwignąć mechanizm. Dokonując zakupu, trzeba ustalić zapas mocy w granicach 30 – 40%, aby siłownik nie pracował na maksimum swoich możliwości. Ma to również znaczenie w przypadku niskich temperatur, przy których smar w przekładniach gęstnieje i tworzy opór tarcia w trakcie pracy.
  • Producent – to bardzo istotna kwestia dla zapewnienia bezawaryjnego działania. Dlatego nie warto kupować niesprawdzonych czy zbyt tanich produktów.