Jaką szlifierkę kątową wybrać?

Przeznaczeniem szlifierek kątowych jest cięcie twardych materiałów. Najczęściej używa się ich do przecinania stali, prętów zbrojeniowych, blachy czy ceramicznych elementów.

Doskonale jednak nadają się też do zgrubnego szlifowania powierzchni czy oczyszczania jej z rdzy. Dlatego szlifierki kątowe są jednymi z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi.

Jaką szlifierkę kątową wybrać?

Przed zakupem szlifierki należy zastanowić się, do jakiego rodzaju prac będzie używana. Do użytku domowego świetnie nada się szlifierka jednoręczna. Jest to model o niższej mocy, obsługujący tarcze o mniejszej średnicy. Świetnie jednak sprawdzi się w standardowych pracach remontowych. Przy bardziej wymagających zadaniach, takich jak cięcie twardych blach o dużej grubości, konieczne może być zastosowanie szlifierki dwuręcznej, dysponującej znacznie większą mocą.

Uwaga na bezpieczeństwo

Sprawdzone w ciężkich warunkach szlifierki kątowe są dość niebezpieczne i mogą stworzyć zagrożenie dla osoby niewprawnie się nimi posługującej. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że wszystkie elementy urządzenia są w dobrym stanie. Bezwzględnie należy włożyć okulary ochronne i grube rękawice, a strumień pyłu kierować w stronę przeciwną od swojej twarzy.