Jakie mocowanie ma uchwyt wiertarski?

Uchwyty wiertarskie mogą mieć różne mocowanie, dlatego też przy dokonywaniu zakupów warto zwrócić uwagę na ten element. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które mocowania w dzisiejszych czasach cieszą się największym zainteresowaniem.

Uchwyty mocowane na skrócony stożek Morse’a

Zakończony płetwą Morse’a doskonale sprawdza się przede wszystkim w maszynach starszego typu. Mowa tutaj nie tylko o wiertarkach pionowych, ale również o frezarkach i tokarkach. Mocowania tego typu idealnie nadają się nie tylko do wiercenia prawoskrętnego, ale również i lewoskrętnego. Niestety mocowanie na skrócony stożek Morse’a nie sprawdzi się w przypadku wiercenia udarowego. Uchwyty mocowane na skrócony stożek Morse’a oznaczane są literą B i cyframi.

Gwint amerykański

Popularnym mocowaniem jest także gwint amerykański zunifikowany drobnozwojny UNF. Mocowanie tego typu wykorzystywane jest przede wszystkim w wiertarkach ręcznych podczas wiercenia zwykłego i udarowego. Gwint amerykański nie spisuje się najlepiej podczas wiercenia z obrotami lewoskrętnymi. Wynika to przede wszystkim z tego, że dochodzić będzie do wykręcenia się uchwytu wiertarskiego.

Uchwyt monolityczny

Monolityczny uchwyt wiertarski jest na stałe połączone ze wspomnianym powyżej stożkiem Morse’a. Tego typu połączenie jest obecnie najsztywniejszym typem mocowania uchwytów wiertarskich. Przy mocowaniu stożkowym istnieje zarówno możliwość wiercenia lewoskrętnego i prawoskrętnego. Uchwyt wiertarski tego typu charakteryzuje się także większą ceną zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę powyżej opisane uchwyty.