Klucz udarowy powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu samochodowego

Klucze udarowe to bardzo funkcjonalne i wszechstronne narzędzia, które powinny znaleźć się zarówno w każdym warsztacie mechanicznym, jak i mogą służyć również do użytku amatorskiego.

Rodzaje kluczy udarowych

Profesjonalny klucz udarowy to profesjonalne narzędzie pracy każdego mechanika. Klucze udarowe można podzielić na dwie, zasadnicze kategorie:pneumatyczne oraz elektryczne. Klucze pneumatyczne zazwyczaj używane są w warsztatach samochodów osobowych, rzadziej służą do obsługi aut ciężarowych z uwagi na konieczność posiadania dodatkowo kompresora. Są to zazwyczaj niewielkie narzędzia o dość wysokim momencie obrotowym (zazwyczaj powyżej 600 Nm). Z kolei klucz udarowy elektryczny najczęściej używany jest amatorsko. Mogą one mieć dwa rodzaje zasilania – sieciowe oraz akumulatorowe lub z gniazda zapalniczki.

Działanie klucza udarowego

Są to bardzo precyzyjne i łatwe w obsłudze narzędzia, które w warsztatach wulkanizacyjnych służą do odkręcania oraz przykręcania śrub w miejscach łatwo dostępnych. Ich podstawową zaletą jest możliwość zminimalizowania niemal do zera potrzebnej do tych czynności siły fizycznej. Klucze udarowe można spotkać w wielu wariantach. Różnią się one między sobą przede wszystkim siłą działania czyli momentem obrotowym.