Najważniejsze cechy dobrej działki budowlanej

Najważniejsze cechy dobrej działki budowlanej

Podczas rozpoczynania inwestycji w postaci budowy domu, każdy zastanawia się nad tym, ile potrzebuje metrów, ile powinien dany dom mieć pięter, czy też jak powinny być w nim rozmieszczone pomieszczenia. Są to sprawy bardzo ważne, lecz pamiętać trzeba również o tym, że nie mniej ważne jest to, na jakiej działce się dany obiekt wybuduje. Jakimi jednak cechami powinna się charakteryzować odpowiednia działka?

Lokalizacja działki

Wiele osób uważa, że kwestia lokalizacji działki to tylko sprawa tego, czy ma ona być w mieście, czy też poza miastem. Jest to ogromny błąd, ponieważ zakres zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybiera się konkretną lokalizację działki, jest znacznie szerszy. Przykładowo należy bardzo mocno uważać na to, z jakimi obiektami dana działka sąsiaduje. Odradza się działki blisko np. szkół, boisk piłkarskich, czy też restauracji lub nawet kościołów. Dodatkowo dobrze zwrócić uwagę na to, jaka jest droga dojazdowa do danej działki, czy też jak wygląda kwestia dostępności mediów.
Nie mniej istotną kwestią jest to, jak dana działka jest ustawiona w stronę słońca w odniesieniu do wjazdu na nią. Może to być źródłem wielu problemów lub też odwrotnie, wielu zalet takiej działki.

wizualizacja 3D domu na wąskiej działce

Jaki kształt działki

Sama lokalizacja jest rzecz jasna nie wszystko, na co trzeba zwracać uwagę. Nie mniej istotną kwestią jest to, jakiego będzie ona kształtu. Przykładowo wielu inwestorów unika za wszelką cenę działek wąskich, uważając, że nie są one praktyczne i nie da się na nich wybudować niczego atrakcyjnego oraz wygodnego. Jest to oczywiście błąd, ponieważ projekty domów na wąską działkę często zaskakują sowimi rozwiązaniami. Nie można również zapominać o tym, że wąskie działki są bardzo tanie, a i budowa na nich domu należy do tych nieco tańszych.

Podsumowanie

Jak więc widać, budowanie domu to naprawdę trudne zajęcie. Samo wybranie działki, która będzie odpowiednia, to zadanie na wielu długich tygodni. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi trzeba poświęcić każdemu nawet najmniejszemu aspektowi tego projektu, aby było on tak dobry, jak tylko możliwe.