Nożyce do blachy – krawędzie i konstrukcja przelotowa

Jeżeli chodzi o profesjonalne nożyce do blachy, to bardzo ważną kwestią jest nie tylko sama jakość i twardość ostrzy, ale także krawędź ostrzy, która przez wiele osób jest niestety bardzo często pomijana. W dzisiejszych czasach do wyboru mamy zazwyczaj dwie opcje.

Możemy kupić profesjonalne nożyce do blachy, które mają krawędzie gładkie, albo ząbkowane. W tym pierwszy przypadku, linia cięcia zawsze będzie równa, ale niestety obsługa nożyc będzie bardzo trudna. Cięty materiał będzie się stopniowo wysuwał, dlatego też potrzebna będzie odpowiednia wprawa. Przed wysuwaniem blachy mogą zabezpieczać specjalne ząbki, ale wówczas krawędź będzie nierówna.

Konstrukcja przelotowa

Bardzo ważną kwestią przy wyborze nożyc do blachy jest konstrukcja przelotowa. W dzisiejszych czasach szczęki nożyc mogą być wyprofilowane w taki sposób, aby odcinane kawałki blach odginały się na bok i nie przeszkadzały w dalszym cięciu. Takie noże do blachy bardzo często nazywa się po prostu nożami przelotowymi. Istnieją także specjalne konstrukcje przelotowe, które powodują że odcinane fragmenty blokują się zawsze na jednej ze stron. Pierwszy wariant jest zdecydowanie wygodniejszy, ale niestety w wielu przypadkach podczas cięcia blachy nie można uszkodzić ani jednego fragmentu blachy, dlatego też cięcie takimi nożycami nie jest za dobrym rozwiązaniem.