puszka do regipsu

Puszki do kabli – kiedy będą przydatne?

Puszki instalacyjne, w tym także właściwie dobrane puszki do regipsów, mają za zadanie zabezpieczyć połączenia pomiędzy przewodami elektrycznymi. Puszka do kablimoże zostać zamontowana w ścianie, należy wówczas wybrać właściwy rodzaj podtynkowej puszki albo na powierzchni naszej ściany (nadtynkowa puszka). Takie rozróżnienie podstawowe, wymagać będzie pewnego doprecyzowania z uwagi na typ posiadanej ściany, w której zechcemy osadzić wymienioną podtynkową puszkę. 

Rodzaje puszek do kabli

Typy puszek do kabli, będą zależne przede wszystkim od tego, czy będziemy mieć do czynienia ze ścianą kartonowo-gipsową (puszka do regipsu), drewnianą czy też murowaną. Następne rozróżnienie dotyczyć będzie bezpośrednio potrzeb, jak i warunków przeprowadzania instalacji elektrycznej w danym budynku. W takim przypadku, do wyboru będziemy mieć między innymi puszki ekranowe, dźwiękoszczelne, wiatroszczelne, ognioodporne oraz wodoodporne. Warto dowiedzieć się, czym konkretnie powinna się wyróżniać puszka właściwa do zamontowania w ścianie wykonanej z karton gipsu. 

Puszka do regipsów – jak dokonać jej wyboru? 

Zacznijmy przede wszystkim od tego, czym dokładnie jest płyta karton gipsowa, jaki typ puszki powinniśmy do niej dobrać i z jakiego powodu? Płyty gipsowo-kartonowe, nazywane powszechnie regipsami, są surowcem budowlanym pod postacią arkuszy gipsowym, które są zabezpieczone tekturą. Przy pomocy specjalistycznych noży regipsowe płyty docinane są do wymaganych wymiarów. Następnie mocuje się je przy pomocy wkrętów do wcześniej przygotowanych konstrukcji drewnianych albo metalowych. Można także przymocować płyty kartonowo-gipsowe do murowanych ściany czy też wylewanych przy pomocy gipsu. 

Typ ściany ma tutaj ogromne znaczenie dla przeprowadzanych elektroinstalacyjnych prac, w tym kluczowe podczas dobierania puszek instalacyjnych. Zwykle puszki oznacza się przy pomocy różnorodnych kolorów, w zależności od metody ich osadzenia. Puszki w kolorze pomarańczowym, stosuje się na ogół w pustych ścianach (puszki do regipsów). 

Puszki regipsowe, montuje się na ogół w dokładnie wykonywanych otworach przy pomocy wkrętów zawierających blokady. Specjalistyczne śruby mające zaczepy umożliwiają szybkie skręcanie zaczepów mocujących w ścianach. Na szybkość i łatwość montażu, wpływa także odpowiednio wyprofilowany kołnierz dookoła korpusu, który posiada dobrej jakości puszka do karton gipsów. 

Właściwie wybrana puszka do regipsów, zagwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzanych prac i używania gotowej już instalacji.