szafa rack

Szafy rack jako element wyposażenia infrastruktury teleinformatycznej

Wśród elementów wchodzących w skład infrastruktury teleinformatycznej znajdują się szafy teleinformatyczne nazywane również rackowymi. Pojawienie się tego rodzaju konstrukcji związane jest z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów zapewniających stabilne i bezpieczne funkcjonowanie systemów elektronicznych.

Szafy stojące lub wiszące

W zależności od preferencji i potrzeb stosuje się szafy rack wiszące lub stojące, takie jak na stronie firmy Alarm-Tech. Pierwsze z wymienionych wykorzystywane są przede wszystkim do montażu mniejszych urządzeń wchodzących w skład systemów zabezpieczeń i monitoringu. Możliwość montażu szafki na ścianie pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Maksymalne obciążenie tego rodzaju konstrukcji wynosi 60 kg. Większy i cięższy sprzęt montuje się w stojących szafach rackowych, które wytrzymują ciężar do 1000 kg. Do ich wytworzenia zazwyczaj używa się wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium czy stal.

Budowa i zastosowanie szaf rackowych

Wszystkie szafy rackowe muszą być wyposażone w wydajny system wentylacyjny. Odprowadzanie ciepłego powietrza umożliwiają perforowane drzwi lub panele wentylacyjne. Możliwe jest również zastosowanie zamkniętego systemu wentylacyjnego oznaczanego symbolem InRack. Wymiary szaf teleinformatycznych zostały ujednolicone. Standardowa szerokość montażowa tego rodzaju konstrukcji wynosi 19 cali. Standaryzowany system mocowania określa również odległości otworów wykorzystywanych do mocowania obudów w szafie. Zastosowanie szaf rackowych pozwala uporządkować aparaturę teleinformatyczną i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz dostępem osób nieuprawnionych.