Zastosowanie brzeszczotu

W obecnych czasach cięcie materiałów nie stanowi problemu nawet dla osób początkujących. Dostępne są narzędzia, które zdecydowanie ułatwiają pracę i sprawiają, że przebiega ona w bardzo komfortowych warunkach. Przykładem jest wyrzynarka, która umożliwia precyzyjne przecinanie metalu, tworzywa sztucznego oraz drewna.

Niezbędny element wyrzynarki

Niezbędnym elemenetem wyrzynarki jest brzeszczot, który może posiadać różną liczbę ostrzy, grubość oraz szerokość. Brzeszczot do metalu powinien być wykonany ze stali nazywanej szybkotnącą, która posiada niezwykle dużą wytrzymałość. Cięcie metalu wymaga jednak umiejętności, dlatego takie zadanie najlepiej zlecić profesjonaliście. W celu przecięcia materiału twardszego od metalu potrzebne są brzeszczoty wykonane z bimetalu oraz węglików spiekanych. Odpowiednio dobrany brzeszczot sprawi, że wycięte otwory będą spełniały wymogi estetyczne.

Długość brzeszczotu

Precyzja oraz komfort pracy w największym stopniu zależą od długości brzeszczotu. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Długość ostrzy powinna być większa od materiału, który zamierzamy obrabiać. Jeżeli ostrze będzie za krótkie, to cięcie może okazać się niemożliwe i konieczna będzie zmiana narzędzia.

Rodzaj cięcia

Brzeszczoty mogą posiadać różne kształty zębów oraz grubość. Jeżeli chcemy uzyskać cięcie wykonane w linii prostej to najlepiej wybrać ostrza falowe. Ostrza rozwarte są najmniej dokładne, ale można na nich pracować najszybciej. Jednak jakość wykonanych cięć z ich udziałem pozostawia wiele do życzenia.