Złączki elektryczne – nieodzowny element w instalacjach elektrycznych

Podczas wykonywania wszelkich montaży elektroinstalacyjnych ważną rzeczą jest bezpieczne i trwałe połączenie przewodów. Kiedyś, podczas zakładania domowych instalacji często wykorzystywano metodę lutowania kabli. Obecnie, dzięki szerokiemu asortymentowi różnego rodzaju złączek, łączenie przewodów stało się dużo wygodniejsze. 

Co to są złączki elektryczne?

Jest to wyrób elektroizolacyjny, który służy do łączenia dwóch odcinków kabli niskiego napięcia za pomocą zacisków. W zależności od potrzeb złączki elektryczne mogą być jedno lub wielotorowe, które dają możliwość połączenia nawet kilkunastu torów jednocześnie, tworząc kompleksowy system łączenia.

Rodzaje złączek elektrycznych

Złączki elektryczne zaciskowe – należą do najpopularniejszych produktów do łączenia przewodów, ze względu na uniwersalność oraz niską cenę. Składają się z głównego elementu przewodzącego oraz dwóch śrub. Otaczający kostkę  plastik spełnia funkcję izolacji.

Dużą zaletą wykorzystywania ich przy instalacjach domowych jest fakt, że przekrój oraz ilość przewodów nie mają istotnego znaczenia, co sprawia, że łatwiej znaleźć odpowiedni rozmiar.

Złączki elektryczne samozaciskowe – posiadają ruchomy zacisk, otwory na przewody, otwór główny oraz obudowę. Otwór główny daje możliwość sprawdzenia napięcia elektrycznego poprzez umieszczenie w nim próbnika napięcia. Dostępne są one w wielu wersjach, różniących się liczbą otworów. Niesamowitą wygodę w ich użyciu zapewnia możliwość równoczesnego podpięcia do nich przewodów o różnych przekrojach.

Złączki elektryczne wsuwane www.eldor24.pl/zlaczki/ – nieposiadające żadnych zacisków, czy też ruchomych elementów zewnętrznych wsuwane złączki Wago, to nowoczesny rodzaj złączki, umożliwiający łączenie przewodów bez użycia dodatkowego sprzętu.

Zapewnia niezwykle prosty i wygodny montaż instalacji elektrycznej. Niewątpliwą ich zaletą jest przezroczysta obudowa, dzięki czemu bez problemu można sprawdzić prawidłowość umieszczenia przewodów w zaciskach. Co ważne, złączki te są wielokrotnego użytku. Wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów, niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę, gwarantują bezpieczeństwo i trwałość. 

Zastosowanie złączek Wago

Dzięki swym walorom, złączki Wago znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w przemyśle motoryzacyjnym i przemysłowym.

Wykorzystuje się je zarówno przy montażu oświetlenia, w puszkach instalacyjnych, jak i w instalacjach telekomunikacyjnych oraz rozdzielniach.