złączki wago

Złączki WAGO: garść niezbędnych informacji!

Czym są złączki? Złączki elektryczne (w tym również złączki WAGO) to wyroby elektroizolacyjne, które są wykorzystywane w celu łączenia dwóch odcinków kabli o niskim napięciu w danej instalacji elektrycznej. Do tego zadania używa się zacisków. Na rynku istnieje wiele rodzajów złączek (jednotorowe, wielotorowe), które używa się do łączenia przewodów ze złączem śrubowym (skręcane za pomocą śrubokręta), ale nie jest to metoda wygodna, a często również trudna, kiedy przewodów jest dużo. Złączki WAGO to nowoczesny rodzaj złączki umożliwiający łączenie bez używania jakiegokolwiek sprzętu.

Złączki WAGO: co trzeba o nich wiedzieć?

Złączki WAGO nie są podobne do innych złączek, bo nie trzeba do łączenia przewodów za ich pomocą wykorzystywać żadnych narzędzi. Pozwalają na szybki i prosty montaż instalacji elektrycznej, a w dodatku można korzystać z nich wielokrotnie. Mają przezroczystą obudowę, więc łatwo można sprawdzić, czy przewody są umieszczone w zaciskach tak, jak należy.

Rodzaje złączek WAGO

Na rynku istnieje wiele rodzajów złączek typu WAGO i można skategoryzować je w następujący sposób:

  • złączki COMPACT stosowane w puszkach instalacyjnych (WAGO 2273): nie mają gwintów, posiadają zacisku typu PUSH WIRE i zróżnicowaną kolorystykę, dzięki czemu można wykonywać dowolną ilość kombinacji łączeń i szybko identyfikować przewody;
  • złączki MICRO również do puszek instalacyjnych (WAGO 243): używa się ich do obudowy niskonapięciowej;
  • złączki oświetleniowe i serwisowe (WAGO 224): mają zaciski sprężynowe CAGE CLAMP oraz PUSH WIRE;
  • złączki instalacyjne do wszystkich przewodów (WAGO 222): wyposażone w zaciski CAGE CLAMP, w których złączki otwiera się i zamyka przy użyciu dźwigni, stosowane do korzystania z kilku rodzajów przewodów jednocześnie;
  • złączki MICRO instalacyjne (do wszystkich rodzajów przewodów: WAGO 221): nazywane są szybkozłączkami i wykorzystuje się je do montażu instalacji elektrycznych.

Zastosowanie złączek WAGO

Złączki elektryczne typu WAGO stosuje się na szeroką skalę w elektryce, ale również w przemyśle maszynowym czy motoryzacyjnym, a także w budynkach biurowych czy mieszkalnych. Znajdują zastosowanie w puszkach instalacyjnych, w montażu oświetlenia i w łączeniach, a także w rozdzielnicach i instalacjach telekomunikacyjnych.

Aby wybrać złączkę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb danej osoby, należy wziąć pod uwagę istotne parametry złączki, czyli na przykład stan ochrony, metody mocowania złączki, temperaturę otoczenia, a także rodzaj elementów przyłączeniowych.